Algebra boola i bramki logiczne wytłumaczenie NAND NOR XOR {""}

Algebra Boole'a i bramki logiczne - wytłumaczenie. NAND, NOR, XOR (Część 2)

data dodania: 25 września 2022 | z serii: Porady

Chcesz szybko i dobrze zrozumieć algebrę Boole'a. Dzięki tym wpisom szybko to osiągniesz.

spis treści:

Przypomnienie podstaw algebry Boole'a

Trudniejsze bramki logiczne

Przypomnienie podstaw algebry Boole'a

W algebrze Boole'a chodzi głównie o to, że mamy tylko dwie wartości 0 i 1, a żeby wykonywać "obliczenia" na nich używamy czegoś takiego jak bramki logiczne. Po tym wpisie dowiesz się, co to jest i jak liczyć tymi bramkami logicznymi. Jest to bliźniaczo podobne do typu bool i instrukcji if z programowania więc programiści mają bardzo ułatwione zadanie, ale mam nadzieje, że mimo wszystko uda mi się to wytłumaczyć wszystkim. W tej części nauczysz się, jak działają bramki NAND, NOR, XOR. Jeśli zacząć od podstaw i poznać bramki NOT, AND, OR to zapraszam do poprzedniej części.

Trudniejsze bramki logiczne

Dzisiaj czas na odrobinę cięższe do zrozumienia bramki (NAND, NOR, XOR).

Bramka NAND:

Ta bramka jest niezwykle podobna do bramki AND, też ma co najmniej 2 wejścia, działa tak jak ona tylko, że wynik jest odwrotny. Co mam na myśli? Na wyjściu będzie 0 (fałsz) tylko, gdy wszystkie wejścia będą 1. Jej symbol wygląda jak połączenie bramki AND z bramką NOT: symbol bramki logicznej NAND Bo dokładnie tak działa. Gdybyśmy przepuścili wejścia przez bramkę AND, a następnie przez NOT otrzymalibyśmy wynik taki jak z bramki NAND. Rozszerzeniem skrótu NAND jest dosłownie NOT AND. tabelka bramki logicznej NAND Tu macie tabelkę bramki AND dla porównania: tabelka bramki logicznej AND Jeśli chcielibyśmy zapisać to matematycznie, to wyglądałoby to tak: C=~(A*B),
a w programowaniu: C=!(A*B)

Bramka NOR

Skrót NOR oznacza dosłownie NOT OR i myślę, że po bramce NAND możecie się domyślić, jak działa. Tak jak bramka OR ma co najmniej 2 wejścia i działa, tak jakbyśmy przepuścili wejścia przez bramkę OR, a następnie przez bramkę NOT, czyli 1 (prawdę) dostaniemy tylko, gdy wszystkie wejścia to 0 (fałsz). Symbol jest połączenia symbolu OR z symbolem NOT: symbol bramki logicznej NOR Matematycznie wygląda to tak: C=~(A+B), czyli:
w sytuaci, gdy A=0 B=1
to
C=~(0+1) czyli,
C=~1, czyli,
C=0 (fałsz),
programowaniu można to zapisać tak: C=!(A||B)
tabelka bramki logicznej NOR Tu macie tabelkę bramki OR dla porównania: tabelka bramki logicznej OR

Bramka XOR:

Bramka XOR jest troszkę cięższa do zrozumienia niż NAND i NOR. Rozszerzeniem tego skrótu jest Exclusive OR (ekskluzywne lub). Działa on tak, że otrzymamy pozytywny wynik 1 (prawdę) tylko, gdy wartości różnią się od siebie.
Czyli
A=0 XOR B=0 to C=0
A=1 XOR B=1 to C=0
A=0 XOR B=1 to C=1
A=1 XOR B=0 to C=1
Symbol wygląda jak symbol od bramki OR tylko, że z kreską z przodu: symbol bramki logicznej XOR W matematyce symbol XOR to ⊕, czyli wygląda to tak C=A⊕B,
w programowaniu zrobiłbym to tak C=A!=B
tabelka bramki logicznej XOR Na koniec macie jeszcze fajny symulator bramek logicznych byście mogli przećwiczyć tę wiedzę https://www.edukator.pl/tik_edukator/logic-gate-simulator/index.html. (Jak coś strona nie należy do mnie) Piszcie, jeśli czegoś nie zrozumieliście i żegnam na dziś!

Może też cię zaciekawi:

Tworzenie gry z rankingiem na ScoreSpace Game Jam - devlog

SpaceScore game jam za mną niezwykle się bawiłem. Zobacz, jak przebiegał proces tworzenia mojej gry. Miłego czytania!

Konfiguracja c# z Visual Studio Code

Visual Studio Code jest moim ulubionym IDE. Bardzo cenię w nim sobie jego uniwersalność, szczególnie to, że można go zastosować do wielu języków programowania. Setup tego środowiska dla javy, c++, javascriptu czy pythona jest dość łatwy, wystarczy parę rozszerzeń i kompilator, interpreter lub wirtualna maszyna. Niestety konfiguracji z c# to inna bajka. Byście nie musieli szukać i męczyć się przedstawię wam jak najprościej konfigurację c# z vscode.

Kurs C++ na kanale Pasja informatyki. Czy nadal warto? (Część 1)

Około 8 lat temu pan Z. zaczął prowadzić na YouTube serię poradników uczących podstaw programowania w języku c++. Zyskała ona dużą popularność. Wiele osób, które znalazły ten kurs, przed rozpoczęciem go pewnie chcą wiedzieć, czy jest on dla nich. Postanowiłem go przeanalizować, stwierdzić czy jest on dalej aktualny oraz wypisać jego wady i zalety.

Napisz komentarz!

Czytaj opinie innych lub napisz swoją (oczywiście pamiętaj o kulturze wypowiedzi).