konfiguracja c sharp z visual studio code miniaturka {""}

Konfiguracja c# z Visual Studio Code

data dodania: 11 lipca 2022 | z serii: Porady

Visual Studio Code jest moim ulubionym IDE. Bardzo cenię w nim sobie jego uniwersalność, szczególnie to, że można go zastosować do wielu języków programowania. Setup tego środowiska dla javy, c++, javascriptu czy pythona jest dość łatwy, wystarczy parę rozszerzeń i kompilator, interpreter lub wirtualna maszyna. Niestety konfiguracji z c# to inna bajka. Byście nie musieli szukać i męczyć się przedstawię wam jak najprościej konfigurację c# z vscode.

Wideo wersja wpisu:

spis treści:

Wstęp

Instalacja .NET SDK

Instalacja Visual Studio Code z rozszerzeniami

Tworzenie aplikacji konsolowej

Odpalanie aplikacji na kliknięcie guzika w vscode

Wstęp

Jeśli chcecie mieć funkcjonalności takie jak podświetlanie składni, podpowiedzi i szybka kompilacja napisanego kodu to czytajcie dalej.

Do pisania kompilacji kodu c# potrzebujemy IDE w naszym wypadku vscode z odpowiednimi rozszerzeniami i .net sdk, oto jak je zainstalować.

Prezentuje tu instalację na systemie Windows 11, jeśli chcecie również na Linux, to piszcie, a być może dodam taki wpis lub zedytuje ten.

Instalacja .NET SDK

.NET to zestaw aplikacji i narzędzi pozwalający nam pisać aplikacje. Instalacja go jest niezwykle prosta. Wpisujecie w przeglądarkę .net i ze strony microsoftu pobieracie instalator .NET sdk dla waszego systemu operacyjnego (link do strony https://dotnet.microsoft.com/en-us/download) , a następnie odpalacie pobrany instalator i instalujecie. instalacja dotnet sdk W tym miejscu pragnę również wspomnieć o błędzie, który wyświetlał mi się w vscode i na który nie znalazłem rozwiązania w internecie. Chodzi mi o wyświetlanie się komunikatu "Some projects have trouble loading. Please review the output for more detail". W moim wypadku był on spowodowany tym, że miałem zainstalowaną jeszcze jedną wersję .net, która była pierwsza w zmiennych środowiskowych i przeszkadzała w funkcjonowaniu tej nowszej. By rozwiązać ten problem trzeba wejść w zmienne środowiskowe i w zmiennej path przesunąć zainstalowaną wersję.net nad tą starą. zmiana zmiennej środowiskowej

Instalacja Visual Studio Code z rozszerzeniami

Instalacja samego vscode jest równie prosta, a nawet prostsza od instalacji .net. Wchodzicie na stronę vscode i pobieracie instalator dla waszego systemu operacyjnego, następnie odpalacie instalator, wybieracie język i przeprowadzacie standardową instalację. Następnie już w vscode wchodzicie w Extensions(Rozszerzenia) i wyszukujecie i instalujecie takie jak: -c# - podstawowe rozszerzenie od microsoftu do pracy z c# -code runner - do odpalania kodu c# bez wpisywania komendy w terminalu -intellicode/tabnine - lub jakiekolwiek inne rozszerzenie do podpowiadania składni ja podałem te ze względu na ich popularność i to, że sam ich używam I opcjonalnie:
-notepad++ keymap - dodaje skróty klawiszowe z notepad++ szczególnie lubię za skrót ctrl+d do duplikacji linii -vscode-icons - przyjemniejsze (moim zdaniem) ikony
rozszerzenia do z c# w visual studio code

Tworzenie aplikacji konsolowej

Mamy już wszystko, czego potrzebujemy więc czas stworzyć projekt. W vscode nie wystarczy kliknąć guzika tak jak w visual studio, musimy wejść do terminala. Na szczęście wystarczy kilka prostych komend, by stworzyć aplikację konsolową w .net. Najpierw stwórz folder, w którym chcesz mieć pliki projektu, otwórz terminal i wpisz: -dotnet new console -o Nazwa_aplikacji_konsolowej - ta komenda stworzy wam prosty schemat aplikacji konsolowej,lecz jak chcecie mieć wszystko stworzone tak, jak w visual studio powinniście stworzyć jeszcze rozwiązanie, w którym możecie mieć kilka takich aplikacji konsolowych, ma ono pomagać w zarządzaniu aplikacjami, a tworzysz je, tak: -dotnet new sln -o Nazwa_rozwiązania a następnie musisz dodać do rozwiązania twoją aplikację:
-dotnet sln ścieżka_do_rozwiązania/rozwiązanie.sln add ścieżka_do_aplikacji/aplikacja.csproj
tworzenie aplikacji konsolowej dotnet sdk Po włączeniu tak stworzonego projektu vscode powinien wyświetlić wiadomość "Required assets to build and debug are missing from 'aplikacja'. Add them?" z c# extension, naciśnij yes(tak). Doda to parę plików potrzebnych do debugowania twojej aplikacji. wiadomość o plikach do debugowania

Odpalanie aplikacji na kliknięcie guzika w vscode

By odpalać kod c# na kliknięcie guzika potrzebny nam będzie dodatek code runner. Musimy zmienić jednak jego ustawienia domyślne, a mianowicie komendę odpowiadającą za odpalanie skryptów c#, w tym celu wchodzimy w ustawienia rozszerzenia code runner: wejścia w ustawienia coderunner szukamy opcji Code-runner: Executor map i wchodzimy w plik json: a następnie zmieniamy komendę odpalającą csharp na "cd $dir && dotnet run $fileName && cd ..\\", ta komenda będzie działać, jeśli odpalicie skrypt z poziomu folderu, w którym macie aplikację w moim przypadku jest to folder o nazwie aplikacja. "cd $dir" zmienia ścieżkę na folder z aplikacją, "dotnet run $fileName" odpala wasz kod c#, a "cd ..\\" powraca do poprzedniej lokacji. Już prawie koniec teraz w tym samym pliku json musimy ustawić code-runner.runInTerminal na true i gotowe. zmiana ustawień coderunner pod c# Na zakończenie pragnę podziękować za przeczytanie i zaprosić do kontynuacji, w której pokazuje jak połączyć vscode z unity. Piszcie, jeśli trzeba coś jeszcze wytłumaczyć i żegnam.

Może też cię zaciekawi:

Tworzenie gry z rankingiem na ScoreSpace Game Jam - devlog

SpaceScore game jam za mną niezwykle się bawiłem. Zobacz, jak przebiegał proces tworzenia mojej gry. Miłego czytania!

Tworzenie gier, gdzie zacząć? Recenzja kursu na Kanale o wszystkim

Z każdą dziedziną ciężko jest zacząć, jeśli nie masz odpowiednich źródeł, nie inaczej jest z tworzeniem gier i akurat, gdy tego potrzebowałem, powstał kurs tłumaczący podstawy unity. Pragnę docenić pracę autora i ocenić ten kurs. Zapraszam.

Jak podłączyć Visual Studio Code do Unity?

VSCode i Unity razem? Dzięki temu poradnikowi dowiesz się jak poprawnie połączyć Visual Studio Code do Unity oraz poznasz rozszerzenia, które pomogą ci w pracy. Zapraszam do czytania!

Napisz komentarz!

Czytaj opinie innych lub napisz swoją (oczywiście pamiętaj o kulturze wypowiedzi).