tworzenie gry roguelike1 miniaturka {""}

Tworzenie gry Roguelike - devlog 1

data dodania: 08 sierpnia 2022 | z serii: Devlog

Od dłuższego czasu chciałem stworzyć grę typu roguelike/roguelite i w końcu się za to zabrałem. Zobacz, jak przebiega proces tworzenia gry roguelike/roguelite.

spis treści:

Wstęp

Devlog

Zakończenie

Wstęp

Ok, w ramach sprostowania mogę używać tutaj sformułowań roguelike i roguelite na przemian.
Zatem główny pomysł na grę jest taki, by stworzyć roguelike top-down shooter'a, w którym zbierasz power up'y, itemki, bronie itp., pokonujesz bossów, a wyróżniającą rzeczą ma być to, że zwiedzasz dwa lochy jednocześnie i co jakiś czas losowo zmieniasz się między nimi. Ok, może nie jest to najlepsze wytłumaczenie ale po kilku wpisach z tworzenia tej gry załapiecie o co chodzi.

Devlog

Zacząłem od stworzenia projektu unity, nazwałem go roboczo "Two Dungeons", jeśli macie lepszy pomysł na nazwę to piszcie w komentarzach. Następnie dodałem poruszanie, próbowałem najpierw to przekomplikować, lecz w końcu stwierdziłem, że nie potrzebuje tak skomplikowanego poruszania i po prostu poprawiłem lekko skrypt poruszania, który napisałem dla innego prototypu. początek tworzenia - dodanie gracza Poruszanie zrobione, czas na system walki. Zaplanowałem to tak, by gracz po prostu strzelał do przeciwników. Stwierdziłem, że fajnie by było, jakby jakaś postać strzelała tylko w 4 strony mniej więcej tak jak w "The Binding of Isaac", do czego właśnie potrzebowałem obliczać czy punkt leży w trójkącie i dodałem to do gry. Na razie mamy sterowanie i strzelanie więc dodałem coś, do czego można strzelać oraz zmieniłem kolor gracza, by wyróżniał się z tłumu na razie nieruszających się przeciwników. dodanie nieruchomych przeciwników do gry Po przeciwnikach dodałem animacje przechodzenia przez pokoje i była to chyba najfajniejsza rzecz, jaką zrobiłem do tej pory w tym projekcie. Zrobiłem to tak, że stworzyłem 4 animacje przemieszczania się kamery i podpiąłem je do 4 drzwi. Efekt możecie zobaczyć poniżej. Fajne, co nie, ale czegoś tu brakuje... grafiki! Próbowałem coś narysować, lecz wyszło całkiem okropnie, więc stwierdziłem, że nie będę eksperymentować i po prostu zrobię coś, co mi w miarę wychodzi, czyli prosty pixel art. więc rysowałem, aż w końcu coś wyszło. Samo wymyślanie jednej postaci i robienie na szybko kilku animacji zajęło mi tyle samo o ile nie więcej czasu niż robienie wszystkich rzeczy opisanych do tej pory... to znaczy, że projekt może zająć dużo dłużej, niż planowałem, ale podjąłem się tego projektu, więc jakoś go skończę. (Swoją drogą piszcie, co sądzicie o animacjach i dajcie znać co można w nich poprawić) Żeby tego było mało, dodawanie animacji było okropne i tu porada dla wszystkich na przyszłość nie bawcie się z animatorem i robieniem animator.SetBool() lub tego typu rzeczy tylko od razu róbcie animator.Play() zaoszczędzi wam to dużo czasu i nerwów. animacje gracza idle Pomimo dodania tego wszystkiego uważałem, że to wciąż za mało do pokazania więc stwierdziłem, że dodam jeszcze jedną mały future, losową generację pokoi. Raz już zrobiłem coś takiego, więc powinno być łatwo tak? Otóż nie. Po zmienieniu lekko rodzaju generowanego pokoju wszystko zaczęło się psuć od niegenerowania się niczego, po problemy z generacją drzwi, aż po generowanie się pokoi za blisko siebie i na sobie. Na szczęście w końcu się udało. wygenerowany dungeon

Zakończenie

W końcu po zrobieniu satysfakcjonującej generacji pokoi postanowiłem zrobić sobie przerwę od pracy nad tą grą. Jeśli ktoś chce poszukać błędów, to może pobrać tę grę na itch.io. Piszcie wasze pomysły, poprawki i żegnam.

Może też cię zaciekawi:

Tworzenie gry z rankingiem na ScoreSpace Game Jam - devlog

SpaceScore game jam za mną niezwykle się bawiłem. Zobacz, jak przebiegał proces tworzenia mojej gry. Miłego czytania!

Mój pierwszy Game Jam

Jestem Innarq, początkujący programista, który ostatnio zaczął uczyć się game development'u. Jakiś czas temu zdecydowałem się uczestniczyć w moim pierwszym game jamie, czyli konkurencji, w której twórcy gier w danym przedziale czasu, w tym przypadku 3 dni, tworzą gry na określony temat, i dzisiaj przedstawię wam, jak przebiegał proces tworzenia gry na ten jam.

Jak podłączyć Visual Studio Code do Unity?

VSCode i Unity razem? Dzięki temu poradnikowi dowiesz się jak poprawnie połączyć Visual Studio Code do Unity oraz poznasz rozszerzenia, które pomogą ci w pracy. Zapraszam do czytania!

Napisz komentarz!

Czytaj opinie innych lub napisz swoją (oczywiście pamiętaj o kulturze wypowiedzi).